Dodaj produkty podając kody
Soki pomidorowe 100% toczone na zimno - naturalne źródło likopenu
Soki pomidorowe - najważniejsze informacje
Pomidory – do Europy, z Ameryki Południowej sprowadził je słynny podróżnik i odkrywca Krzysztof Kolumb. Obecnie do naszej dyspozycji jest ponad tysiąc odmian pomidorów. Znajdziemy pomidory w różnych kolorach i kształtach. Między innymi pomidory czerwone, czarne, żółte czy zielone. W Polsce jest to bardzo popularne warzywo, używane na co dzień prawie do wszystkich posiłków. Najbardziej znane jego odmiany w naszym kraju np. pomidory Malinowe lub małe pomidorki koktajlowe (Cherry). Znajdziemy w nich witaminę A, B, C, E i K, ale również tak ważne pierwiastki dla naszego zdrowia jak magnez, potas, sód, cynk, wapń i żelazo.
Likopen - naturalny antyoksydant
Pigment, który zapewnia pomidorom czerwony kolor to Likopen. Jest to naturalny antyoksydant, który zmniejsza ryzyko nowotworów. Obniża również ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. W niniejszych artykule skupimy się na jednej z możliwości spożywania tego warzywa, a mianowicie na sokach pomidorowych. Czysty sok z pomidora, bez zawartości w nim miąższu byłby bezbarwny, lecz soki, które my spożywamy na co dzień odznaczają się zazwyczaj piękną, czerwoną barwą.
Soki pomidorowe
Soki pomidorowe słyną ze swojej nisko kaloryczności, dlatego są często zalecane przez dietetyków. Zrzucimy na nich dodatkowe kilogramy, bądź po prostu poprawimy funkcjonowanie naszego organizmu. Pijąc je, w szybki sposób dostarczymy sobie niezbędnych składników odżywczych, przy jednoczesnym uczuciu sytości. Sok lub przecier z pomidorów możemy zastosować również bezpośrednio na naszą skórę. Ma on działanie nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Złagodzi nam problemy skórne i rozjaśni przebarwienia.
Jak samodzielnie wykonać sok pomidorowy?
Mamy kilka możliwości. Możemy użyć do tego blendera, sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej składników odżywczych mają soki świeże, lecz często miłośnicy „przetworów” decydują się na poddanie obróbce termicznej zakonserwowanie swojego soku lub przecieru, nie rzadko dodając do tego jeszcze cukier. Ja jednak, całą siłą obstaję przy sokach świeżych, gdyż takie najlepiej nas odżywią i dodadzą nam potrzebnej energii. A więc do dzieła.
Przy wyciskaniu przez wyciskarkę wolnoobrotową lub sokowirówkę wystarczy pomidory umyć i pokroić na odpowiednie porcje. Tak przygotowane warzywo wrzucamy do maszyny i na tym właściwie kończy się nasza praca – dostajemy gotowy, świeży sok pomidorowy. Jeśli chodzi o sokowirówki to niestety sok zostaje w nich częściowo utleniony, co oznacza mniej substancji odżywczych. Dzieje się tak dzięki wysokim obrotom i wytwarzanemu przez nie ciepłu. Dostaniemy za to większą ilość soku w szybszym czasie, a produkt będzie bardziej klarowny, w porównaniu z wyciskarką. W celu przygotowania przecieru pomidorowego za pomocą blendera kuchennego – umyj i obierz ze skórki, a następnie pokrój na kawałki swoje pomidory. Całość zblenduj. Możesz dodać do tego wody, jeśli chcesz rozrzedzić swój przecier.
Sok z pestekami czy bez?
W celu pozbycia się pestek przecedź rozdrobnione pomidory przez drobne sitko. Dodatki, które możemy dołożyć do naszych soków i przecierów to między innymi: sól, pieprz czarny lub Cayenne, bazylia (świeża lub suszona), seler naciowy, czosnek, kurkuma, papryka, chili, tabasco, kolendra, oregano, pietruszka i cebula. Bardziej „ostrzejsze” wersje naszych soków sprawdzą się w detoksach np. przeciwpasożytniczych oraz pobudzą nasz metabolizm.
Gotowe soki pomidorowe od producentów
Na rynku istnieje wiele przecierów i soków pomidorowych, które możemy dostać w sklepach stacjonarnych i internetowych. Jednak niestety większość z nich jest pasteryzowana i produkowana nie ze świeżych warzyw, a odtworzona z zagęszczonego soku pomidorowego. Unikajmy tego typu produktów, jeśli zależy nam na jakości naszego pożywienia. Jedną z marek produkujących soki z pomidorów tłoczone „na zimno”, jest firma „Polskie Pomidory”. W składzie ich produktu znajdziemy 99,9% soku ze świeżych pomidorów, napar z selera, lubczyk, sól, pieprz i kolendrę. Sok ten jest dobrej jakości, lecz jego termin przydatności – 12 miesięcy zdradza nam, że sok jest pasteryzowany.
Sok pomidorowy tłoczony na zimno
Czytając składy naszych soków i przecierów zwracajmy uwagę, czy są produkowane ze świeżych produktów, czy są tłoczone na zimno oraz czy nie zawierają żadnych szkodliwych dodatków, typu konserwanty. Pomocne mogą w tym być napisy na opakowaniach takie jak „Bio”, czy „Ekologiczny”. Mówią nam one o jakości produktów, które zostały wykorzystane w procesie produkcji. Producenci oferują nam sok z pomidorów 100% również niepasteryzowany. Taki sok nie zawiera soli i jest naturalnie mętny. Znajdziemy go w szklanych buteleczkach o pojemności 250 ml lub większych co wydaje się być odpowiednią porcją świeżego produktu dla dorosłej osoby. Podsumowując, naprawdę warto pić soki pomidorowe ze względu na szereg korzyści zdrowotnych, a ich wykonanie jest bardzo proste i szybkie. Zachęcamy do spróbowania diety pomidorowej!