Dodaj produkty podając kody
Dobroczynne działanie soku z kiszonej kapusty
Sok z kiszonek - źródło zdrowia i wigoru
Kiszona kapusta uważana jest za przysmak kuchni polskiej. Smakuje wyśmienicie jako dodatek do dań i składnik zdrowych surówek. Jadana jest także w postaci surowej, głównie ze względu na walory smakowe i właściwości prozdrowotne. Podobnie jest w przypadku kiszonych ogórków - komponujemy je z sałatkami, dodajemy do wielu dań oraz jadamy jako przekąskę. Nieco rzadziej sięgamy jednak po soki z kiszonek. Warto pamiętać, że są one równie zdrowe jak kiszone warzywa oraz mają właściwości lecznicze.
Sok z kiszonej kapusty
Woda z kiszonej kapusty dostarcza organizmowi witamin z grupy B, które wspierają układ krwionośny i regulują pracę układu nerwowego. Codzienny stres, pośpiech oraz brak dbałości o racjonalną dietę może bezpośrednio przyczynić się do niedoborów tych witamin, co prowadzi do złego samopoczucia i obniżenia koncentracji. Sok zawiera oprócz tego luteinę niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku oraz duże ilości błonnika pokarmowego usprawniającego pracę układu trawiennego. Sok z kiszonej kapusty na zaparcia stosuje się bardzo często u osób zmagających się z krótkotrwałymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Posiada bowiem właściwości przeczyszczające i szybko przynosi ulgę. W profilaktyce szeregu chorób układu pokarmowego i zapobieganiu niedoborom witaminy B przyjmuje się sok z kiszonej kapusty na czczo. Jest to też sposób na walkę ze zbędnymi kilogramami i utrzymanie smukłej figury.
Sok z kiszonych ogórków
Co daje picie soku z kiszonych ogórków? Przede wszystkim pomaga zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek organizmu i w konsekwencji prowadzące do rozwoju wielu poważnych chorób. Sok bogaty jest także w bakterie probiotyczne oraz witaminę C, które wspierają odporność organizmu. Picie soku z kiszonych ogórków polecane jest także osobom chcącym zadbać o włosy, cerę i paznokcie. Dzięki zawartości witaminy E oraz cynku skutecznie opóźnia procesy starzenia i wzmacnia organizm. Sok z kiszonych ogórków reguluje także przemianę materii i wspomaga proces odchudzania.
Kiedy można pić kiszone soki?
Po kiszony sok powinny także regularnie sięgać osoby borykające się z problemami skórnymi, przy antybiotykoterapii oraz w przypadku stwierdzonej kandydozy. Warto zatem pamiętać nie tylko o spożywaniu kiszonych warzyw, ale także o piciu pozyskanego z nich soku. Prozdrowotne działanie takiego napoju skutecznie wesprze organizm w codziennym funkcjonowaniu. Kiszonych soków nie powiny pić osoby z problemami żołądkowymi np refluksem. Więcej o przeciwskazaniach do kiszonek przeczytasz w artykule: Zakwas z buraka - przeciwskazania, właściwości.