Dodaj produkty podając kody
Kombucha - co to jest? Jakie ma właściwości?
Kombucha wywodzi się z Chin, a największą popularnością cieszy się w krajach Europy Wschodniej, Rosji, Japonii i Korei. Historia tego musującego, niezwykle orzeźwiającego napoju sięga prawdopodobnie II wieku p.n.e. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z Mandżurii, z czasów dynastii Qin panującej w latach 221-206 p.n.e. Nazywaną ją wówczas “herbatą nieśmiertelności” lub “eliksirem wiecznego życia”. Do Kraju Kwitnącej Wiśni kombucha trafiła wraz z pewnym lekarzem, który szukał sposobu na wyleczenie problemów trawiennych cesarza Ingyō z okresu Kofun.
Etymologia kombuchy nie jest do końca jasna, choć istnieją pewne teorie, jakoby nazwa napoju była połączeniem słów Kombu i cha. Pierwsze to imię medyka, który w V wieku rozsławił wyjątkowe właściwości grzybka herbacianego, a drugie oznacza w języku japońskim „napój”. Eliksir zwany ówcześnie mo-gu trafił przez szlaki handlowe do Rosji, a następnie zawitał do pozostałych części Europy, gdzie cieszy się popularnością po dzień dzisiejszy.
Jak kombucha trafiła do Polski?
Tajemniczy grzybek przywędrował do naszej ojczyzny prawdopodobnie razem z herbatą. O ile w krajach Europy Zachodniej sceptycznie podchodzono do fermentowanych produktów ze względu na oznaki zepsucia, w naszym regionie od lat znane były kiszone ogórki, kapusta czy kwas chlebowy. Nic więc dziwnego, że kombucha również trafiła do ówczesnego jadłospisu. Jej popularność trwała aż do schyłku lat 70.XX wieku, kiedy to na rynek wprowadzony został gotowy napój gazowany “Coca-Cola”. W efekcie grzybek herbaciany znikł z polskich kuchni na około pół wieku. Obecnie przeżywa swój renesans i można go dostać w większości sklepów. Z powodzeniem zastępuje słodzone napoje.
Kombucha - czym jest i jakie ma właściwości?
Kombucha powstaje w wyniku fermentacji słodzonej herbaty (ok. 5-10% cukru) przez specjalnie przygotowaną symbiotyczną kulturę bakterii kwasu octowego oraz drożdży SCOBY (ang. Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast). Proces ten przebiega w temperaturze pokojowej i trwa zwykle od 7 do 14 dni. Według tradycyjnej receptury do przygotowania napoju wykorzystuje się czarną herbatę z białym cukrem. Grzyb japoński ma postać galaretowanej masy w kolorze białym lub jasnopomarańczowym. Na skutek fermentacji powstaje słodko-kwaśny, musujący napój o charakterystycznym smaku, który może przybierać różne barwy – od jasnoszarej, po ciemnobrązową.
Kombucha należy do grupy żywności fermentowanej. Oznacza to, że powstaje na skutek wzrostu bakterii i przekształcenia pewnych składników w inne z udziałem enzymów. Tego typu napoje w większości zawierają żywe drobnoustroje, takie jak: bakterie z rodzaju Acetobacter oraz Gluconobacter, które syntezują kwasy organiczne. Mogą więc wykazywać korzystny wpływ na odbudowę flory bakteryjnej, regulowanie pracy układu pokarmowego, poziom energii czy wzmocnienie odporności. Napój stosowany jest także przez osoby na diecie, chcące zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów.
W skład kombuchy wchodzą także drożdże z rodzajów Saccharomyces, Saccharomycodes, Schizosaccharomyces, Zygosaccharomyces, Dekkera, Candida, Torulospora, Koleckera, Pichia, Mycotorula i Mycoderma – odpowiedzialne za rozkładanie cukru, jak również przeprowadzanie syntezy etanolu.
Kombucha - orzeźwiający napój musujący
Tradycyjny przepis na kombuchę bazuje na grzybku herbacianym, zwykłym cukrze białym oraz czystej herbacie – intensywnej i niearomatyzowanej. Tak przygotowane składniki tworzą idealne środowisko dla bakterii. Fermentowany napój ma specyficzny słodko-kwaśny smak i orzeźwiające bąbelki. Ostateczne walory smakowe zależą jednak o rodzaju herbaty, temperatury, ilości światła i cukru oraz czasu “pracy” grzybka. Znalezienie więc odpowiedniego dla siebie smaku może wymagać wielu eksperymentów. Dobrym pomysłem będzie więc zakup gotowej kombuchy w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
W ofercie Kiszonych Specjałów znalazło się aż 6 wersji smakowych kombuchy: oryginalna, z różą, miętą i cytryną, matchą, mango oraz maliną. Orzeźwiający napój powstał według autorskich przepisów Andrzeja Jurgi - Projektanta Smaku Kiszonych Specjałów. Wyróżnia się subtelną słodyczą, delikatną kwasowością oraz ciekawymi nutami starannie dobranych dodatków. Powstaje w wyniku fermentacji zielonej herbaty sencha z wykorzystaniem żywych kultur bakterii i drożdży (SCOBY).