Dodaj produkty podając kody
Porozmawiajmy o składnikach... cz. 1
Kiszone Specjały
Zastanawiasz się, co jest w naszych kiszonkach? Z czego są robione, co jest ich podstawą, jakie są w nich dodatki? Co jest odpowiedzialne za dobroczynne właściwości naszych produktów, a bo za ich walory smakowe? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. I choć to zaledwie pierwszy z serii zaplanowanych artykułów na temat dobroczynnych właściwości składników wchodzących w skład naszych produktów, to jesteśmy pewni, że pozwoli on rozwiać nieco z Waszych wątpliwości związanych z Kiszonymi Specjałami.
Ogórki
Zacznijmy od ogórków. Uważane są za pospolite warzywo, więc zazwyczaj nie przykładamy do nich większej uwagi. To jednak błąd - ogórek bogaty jest w przeciwutleniacze (lub, jeśli wolicie to określenie - antyoksydanty) i tak zwane kukurbitacyny, które to nie tylko nadają ogórkom ich charakterystyczny, lekko gorzkawy smak, ale również (zgodnie z badaniami publikowanymi w specjalistycznych czasopismach Cancer Letter i Cancer Research) wykazują działanie przeciwnowotworowe. To ostatnie wzmacniane jest jeszcze dodatkowo przez obecność w ogórkach flawonoidów, luteiny i kwasu kawowego. Zaskoczeni? No mamy nadzieję!
Czosnek
Kolejnym składnikiem którego nie trzeba nikomu przedstawiać, którego prozdrowotne działanie jest jednak powszechnie znane, jest czosnek. Nie ma sensu rozpisywać się nad jego właściwościami, gdyż większość jest powszechnie znana. Wspomnieć jednak z pewnością warto o tym, że czosnek działa jak naturalny antybiotyk doskonały w zwalczaniu pospolitych infekcji, obniża ciśnienie krwi (dzięki czemu obniża ryzyko zawału czy udaru), wspomaga trawienie i ma dobroczynny wpływ na skórę, włosy i paznokcie - a to dopiero początek listy jego dobroczynnych właściwości!
Koper włoski / fenkuł
Przejdźmy jednak dalej. Koper. A dokładniej - koper włoski, znany też jako fenkuł. O jego właściwościach wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Uprawiali go Babilończycy, gotowali z jego użyciem Grecy, a Rzymianie podawali gladiatorom przed walką - na odwagę. Łatwo więc się domyślić, że nie chodzi tu tylko o wspomaganie trawienia i odświeżenie oddechu (co na swój sposób całkiem nieźle łączy się z obecnością w naszym soku czosnku), ale również o szereg innych dobroczynnych właściwości, wśród których wymienić należy działanie przeciwbólowe, antyoksydacyjne i przeciwstresowe. Koper pozytywnie wpływa również na profil lipidowy, ma właściwości antybakteryjne i bogaty jest w magnez i witaminę B6. Wystarczy, czy chcesz wiedzieć więcej?
Chrzan
Kolejny składnik naszego soku z kiszonych ogórków jest równie znany jak wszystkie poprzednie - a jest nim chrzan. Jego prozdrowotne działanie również jest powszechnie znane i nie ogranicza się do zwalczania infekcji górnych dróg oddechowych. Odpowiedzialne są za to po części jego rozgrzewające właściwości, które zarazem jednak pomagają w poprawie funkcjonowania metabolizmu i chorobach narządów ruchu. To ostatnie wspomagane jest też przez fakt, że chrzan zwiększa produkcję kolagenu. Mało? OK, dodajmy do tego wysoką zawartość witaminy C, powstrzymywanie wolnych rodników, pozytywny wpływ na samopoczucie i zmniejszenie szans wystąpienia wad rozwojowych płodu. Kurtyna!
Kłodawska sól kamienna
Ostatni składnik na naszej liście (poza wodą, o której jednak pozwolimy sobie nie pisać, bo czym jest woda każdy wie) to coś, co być może najbardziej zasługuje na miano tajemnego składnika. No, może nie tyle tajemnego, ile kluczowego. Sól kamienna znana i wydobywana była na polskich ziemiach dłużej, niż ktokolwiek jest w stanie stwierdzić. Ta wydobywana w Kłodawie (gdzie w roku 1949 powstała umożliwiająca wydobycie na szeroką skalę kopalnia) jest z jednej strony minerałem o wysokiej czystości, a z drugiej niezwykle bogatym w popularne pierwiastki życia, jak prof. Julian Aleksandrowicz określił zestaw niezbędnych do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka mikroelementów. Dzięki ich wysokiej zawartości, nie wymaga ona - w przeciwieństwie do wielu innych dostępnych na rynku - dodatkowego wzbogacania.
Tak, dokładnie - te dopiski "wzbogacana sól kamienna" które znajdujecie na opakowaniach niektórych producentów to żadna zaleta, a tylko próba usunięcia wady! Naturalnie występujące biopierwiastki wchodzące w skład naturalnej soli kamiennej tworzą jednak kompleksy łatwo przyswajalne przez organizm, jakich nie uświadczycie w soli rektyfikowanej czy wzbogacanej. To właśnie one wspomagają nasze czynności metaboliczne i regulują przemianę materii, zarazem odgrywając zasadniczą rolę w aktywizacji niezbędnych dla zdrowia i życia procesów enzymatycznych.
Skład mikroelementów w soli kamiennej pochodzącej z Kłodawy mocno zbliżony jest do ich zawartości w płynach ustrojowych organizmu ludzkiego i zawiera w sobie magnez, mangan, żelazo, cynk, miedź, wapń, potas, selen, jod i inne pierwiastki niezbędne dla codziennego funkcjonowania organizmu.
Powyższy artykuł, w całości lub fragmentach, znajdziecie również w opisach naszych produktów - po co? By nie musieć szukać informacji o cudownych właściwościach naszych produktów po całym Internecie!
Czytaj też:
- Jak zrobic zakwas buraczany?
- Czarny czosnek przepis na długowieczność.