Dodaj produkty podając kody
Dlaczego warto robić kiszonki?
Zdrowe kiszonki niepasteryzowane
W chłodniejszych porach roku na polskich na polskich stołach królują kiszonki. Zapewniają one niepowtarzany smak oraz solidną dawkę witamin tak bardzo potrzebnych w okresie jesienno-zimowym. Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwowania żywności, którą nieprzerwanie od pokoleń stosuję się do dnia dzisiejszego. W procesie kiszenia w wyniku fermentacji w warunkach beztlenowych powstają mające zbawienny wpływ dla organizmu bakterie kwasu mlekowego. Przekonajmy się dlaczego warto robić kiszonki.
Właściwości zdrowotne kiszonek,
Kiszonki są nie tylko smaczne, ale również bardzo niskokaloryczne. Przykładowo w 100 gramach soku z kiszonych buraków zawiera się zaledwie 37 kalorii, a przy tym ma on zbawienny wpływ na zdrowie. Oto kilka innych powodów, dla których warto jeść kiszonki:
- Kiszonki dostarczają sporo witamin z grupy B, które wspierają prawidłowe działanie układu pokarmowego.
Są też źródłem witamin A, C, E i K, w związku z czym kiszonki spowalniają proces starzenia się organizmu oraz zmniejszają ryzyko zachorowań np. na raka, - Kiszone warzywa to naturalne probiotyki, które korzystnie wpływają na prace jelit. Pomagają zwalczać grzyby, pasożyty i bakterie,
- Nie tylko świeże, ale również kiszone warzywa zawierają sporo błonnika,
- Kiszonki korzystnie wpływają na działanie układu nerwowego,
- Sfermentowane warzywa obniżają poziom cholesterolu,
- Kiszonki regulują wchłanianie glukozy we krwi, pomagają w walce z cukrzycą.
Co możemy ukisić?
Warzywa najlepiej jest kisić samodzielnie w domu, ponieważ tak sfermentowane warzywa nie będą zawierały środków konserwujących. Kiszonki kupione w sklepie mają mniej walorów zdrowotnych niż te przygotowane w sposób naturalny. Do kiszenia powinno się stosować warzywa z dużą zawartością cukru i wody. Przedstawiamy listę tych bardziej i mniej popularnych kiszonek w Polsce:
- Kiszona kapusta,
- Ogórki kiszone,
- Kiszone
- Kiszona rzodkiew,
- Kiszony kalafior,
- Kiszony kabaczek lub cukinia,
- Kiszone cytryny,
- Kimchi (kiszona kapusta w wersji koreańskiej).
Na koniec warto przypomnieć, że orzeźwiający sok powstający w procesie kiszenia warzyw wykazuje wiele leczniczych właściwości. Nie powinno się go zatem wylewać.